سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک

سلام و عرض ادب.امیری  هستم کارشناس تولید محتوا ازتیم آهنفراز در خدمت شما عزیزان هستم تا در مورد مقاله جدیدی در مورد خرید درب و پنجره آهنی با نام {سقف تیرچه بلوک} توضیحاتی ارائه بدم.

امیدوارم از این مقاله لذت ببرید.

سقف تیرچه بلوک چیست

سقف تیرچه بلوک به یک نوع سازه سقفی گفته می‌شود که از پانل‌های تیرچه‌ای و بلوک‌های بتنی ساخته شده است. در این روش، پانل‌هایی که از تیرچه‌ها ساخته شده‌اند بر روی بلوک‌های بتنی قرار می‌گیرند و با همین روش، سقف متشکل از گچبری، عایق حرارتی و سایر لایه‌های لازم ساخته می‌شود.

سقف تیرچه بلوک از دو بخش تیرچه و بلوک ساخته شده است. تیرچه‌ها عموماً از فولاد ساخته می‌شوند و تحت بار هایی که بر آنها عمل می‌کند، فولاد قابل نگهداری و انتقال بارها می‌باشد. بلوک‌ها هم به‌صورت کندرویی به ضخامت 10-20 سانتی‌متر ساخته می‌شوند و در بخش اتصالات میان تیرچه‌ها به‌کار می‌روند.

سقف تیرچه بلوک به دلیل خواصی همچون وزن کم، انعطاف‌پذیری بالا، سرعت و سهولت در اجرا و همچنین صرفه‌جویی در هزینه، در ساختمان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای محاسبه سقف تیرچه بلوک، عواملی همچون قطر و سایز تیرچه‌ها، برداشت از طرح شیب دهی، ارتفاع و طول اتاق، انتخاب بلوک‌های مناسب و ضخامت لایه‌های عایق حرارتی و آب و هواگیری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

به‌صورت کلی، سقف تیرچه بلوک قابلیت انعطاف بالاتری نسبت به سایر نوع سازه‌های سقفی دارد که می‌توان آن را برای ساختمان‌هایی با فضاهای خاص مثل بازارچه‌ها، فروشگاه‌ها، سوله‌ها و غیره به کار برد. علاوه بر این، چنین سیستمی کم هزینه است و به همین دلیل برای ساختمان‌هایی با بودجه محدود که به ساخت یک سقف کیفیتی با هزینه کم نیاز دارند نیز مناسب است.

سقف تیرچه بلوک

انواع سقف تیرچه بلوک

تیرچه بلوک یکی از نوع سازه‌های سقفی می‌باشد که برای اجرای ساختمان‌های مختلف به کار می‌رود. برخی از نوع‌های تیرچه بلوک سقفی عبارت‌اند از:

کاربردهای فولاد ساختمانی
مطلب پیشنهادی برای شما!

 سقف تیرچه بلوک فلزی

در این نوع از سقف تیرچه‌ها و بلوک‌ها از فلز استفاده شده‌اند. فلز معمولاً به‌صورت ذوب شده به شکل تیرچه‌هایی با اندازه‌های مختلف درست می‌شود و در اجرای سایر بخش‌های سازه و بلوک‌های بتنی روی آنها قرار داده می‌شود.

 سقف تیرچه بلوک بتنی

در این نوع از سقف، تیرچه‌ها و بلوک‌ها از بتن ساخته می‌شوند. تیرچه‌ها از بلوک‌های بتنی ساخته می‌شوند و در پایان به‌صورت متوالی روی هم قرار داده می‌شوند.

سقف تیرچه بلوک کمپوزیت

در این روش، تیرچه‌ها و بلوک‌ها به‌صورت جداگانه ساخته می‌شوند و در پایان با استفاده از میله‌ها و روکش‌های کامپوزیت به یکدیگر متصل می‌شوند.

همچنین، سقف تیرچه بلوک ممکن است در سایر مواد ساختمانی نیز به‌کار برده شود. به‌عنوان مثال، برای جلوگیری از نفوذ آب در ساختمان‌های ساحلی، بلوک‌های ساخته شده از فیبرگلاس یا PVC به کار می‌روند.

سقف تیرچه بلوک به دلیل ویژگی‌هایی همچون خواص مقاومتی، انعطاف‌پذیری، وزن کم و ارزان قیمت، در ساختمان‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای  سقف تیرچه بلوک

برخی از کاربردهای تیرچه بلوک سقفی عبارتند از:

 سوله‌ها

سوله‌های کارخانه‌ای و انبارهای بزرگ معمولاً به‌عنوان نمونه کاربردهای مهم تیرچه بلوک سقفی هستند و به دلیل انعطاف پذیری بالا و وزن کم، در ساختمان‌هایی که نیاز به فضای بلند و بزرگ دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 شهرک‌های مسکونی

به دلیل سرعت و سهولت اجرایی، سقف تیرچه بلوک در خانه‌هایی که دارای فضای داخلی بازی، غذاخوری و یا سقف کامل هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 ادارات و ساختمان‌های تجاری

ساختمان‌های اداری و تجاری معمولاً از ساختمان‌هایی با طول عمر بالا برخوردار هستند. به دلیل خواص مقاومتی بالا، تیرچه بلوک سقفی می‌تواند در استفاده پنل‌های سقفی و سازه‌های سقفی مورد استفاده قرار گیرد.

مراحل تولید آهن و فولاد
مطلب پیشنهادی برای شما!

ساختمان‌های صنعتی

در صنعت فلزی، بتنی و غیره، سقف تیرچه بلوک به‌عنوان آسانترین و پرکاربردترین روش برای ساخت ساختمان‌های صنعتی به‌کار می‌رود.

ساختمان‌های پزشکی و آموزشی

به عنوان یک روش مقرون به‌صرفه برای سقف‌های متوسط و بزرگ، تیرچه بلوک سقفی به‌عنوان یک راه حل پایدار در ساخت و ساز ساختمان‌های پزشکی و آموزشی توصیه می‌شود.

سقف تیرچه بلوک

ویژگی‌های سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک  دارای ویژگی‌های متنوعی است که آن را از دیگر روش‌های سقفی متمایز می‌کند. به‌صورت کلی ویژگی‌های تیرچه بلوک سقفی به شرح زیر است:

وزن کم

یکی از ویژگی‌های بارز تیرچه بلوک سقفی، وزن کم آن است که به دلیل مقاومت بتن در ساختار کمپوزیت، وزن آن را با همین قطرهای قابل قبول رد می‌کند.

جا به جایی آسان

تیرچه بلوک سقفی سازه‌ای از قوطی‌های فلزی است که بسیار آسان به منظور فرم دادن، برش و زنده حرکت کرده و جای به جایی شده و به دلیل طراحی مستطیلی به دوشکل مرکزی و طولی به خوبی جا می شود.

نصب سریع و ساده

نصب سریع و آسان یکی از ویژگی های بارز آن است که سرعت ساخت و مونتاژ سیستم سقفی را چندین برابر بالا می‌برد.

انعطاف پذیری بالا

سقف تیرچه بلوک دارای انعطاف پذیری بالایی است که قابلیت بالایی برای جذب لرزه و جابجایی را داراست.

 مقاومت بالا

سقف تیرچه بلوک  با توجه به مدیریت دقیق طرح‌ها و استفاده از مواد با کیفیت، مقاومت بالایی را دربرابر فشار و کشش دارد.

سهولت در نگهداری و تعمیر

سهولت در نگهداری و تعمیر آن را با توجه به ساختاری که از قطعات مشترک و ساده تشکیل شده از بقیه سیستم ها متمایز می‌کند.

صرفه جویی در هزینه های ساخت

به دلیل ویژگی‌های بالایی که در بالاترین سازه‌های سقفی به کار گرفته می‌شود، هزینه‌های ساخت و ساز برای آن بسیار پایین است.

انواع میلگرد
مطلب پیشنهادی برای شما!

 محیط پسند

مهمترین ویژگی جذاب در خصوص سیستم سقفی تیرچه بلوک، محیط پسندی آن است که از طریق نصب در بازه های مختلف در تمام ساختمان ها، ایجاد فضایی با ادگر ارائه می‌کند.

عدم نیاز به ستون و پرچم

تیرچه بلوک سقفی یک روش ساخت فضاهای همراه با طراحی ساده و بیمه ای را فراهم می کند. بدون نیاز به ستون و پرچم، فضا برای نور، باد و رفت و آمد آزاد باقی می ماند، که می تواند در نتیجه شکل ارجاع خوبی به اجتماع فوری ایجاد کند.

انعطاف پذیری در طراحی

سقف تیرچه بلوک انعطاف بالایی در طراحی دارد و این بدان معناست که در هر نقطه از سقف طراحی فضای گوناگون امکان پذیر است. نوع انعطاف طرح باعث می شود که سازه سقفی موجب وجود طراحی های دقیق طراحی شود.

 حفظ حرارت و عایق حرارتی

سقف تیرچه بلوک دارای عایق حرارتی وضعیت خوبی است و حرارت از طریق آن نمی تواند گذر کند، به عبارت دیگر، در رطوبت با عدم وجود پرواز اب و در آرامش خود نگه داشته می شود.

 

دیزاین و ظاهر ساده

سقف تیرچه بلوک به دلیل طراحی ساده، با دِریازّی های پیچیده نقش ایفا نمی کند، قابل مشاهده از طریق خطوط ظریف و فضاهای باز آن است. این ظاهر ساده به استراحت و شیوه های بهمراه این طراحی مناسب است.

سازگار با طرح

سقف تیرچه بلوک، با طرح های مختلف مطابقت پذیر است و برای طراحی تمامی سبک ها مناسب است. می توانید طراحی فضایی، ظریف، طرح های منظم و چندرنگ پیاده کنید.

 بدون پیچیدگی در طرح

سقف تیرچه بلوک به دلیل سادگی طرح ها و جزئیات، بدون پیچیدگی های اضافی است، که برای راه اندازی سریع جلوه ای دیگر به طراحی ها اضافه می شود.

منابع و مواخذ محتوای سقف تیرچه بلوک

Block beam roof

, , , , , ,

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم